Разбрах това, когато погледнах в очите на сервитьора. Имах само секунда да реша какъв е шансът в любимата ми кръчма наскоро да са наели един от най-опасните хора в кралството – защото очите му ми казваха, че е точно това. Вместо това скочих настрани и докато го правех, чух леко изщракване.
И двамата с него се втренчихме в трептящата стрела, изникнала от облегалката на стола ми. Беше на една линия с широкия ръкав на ръката, с която ми носеше подноса… Не се и съмнявах, че върхът е намазан с нещо гадно. За щастие, тренираните ми сетива ми помогнаха да доловя заплахата, която излъчваше.
Мой ред, помислих си, докато посягах за тигровите си нокти. Да го убия щеше да е лесно, но този беше професионалист. Исках, всъщност – налагаше се, да разбера кой точно от враговете ми го беше пратил, иначе следващият можеше да успее. А да го заловя жив можеше да се окаже не толкова лесно. Трябваше да преценя внимателно как точно ще подходя към тази битка, и същевременно да не го оставям да се измъкне!
На никаква цена.”
Горното звучи ли ви познато? Може би дори си спомняте подобен момент от някоя книга-игра? Пътят на Тигъра имаше доста подобни.
Е, така изглежда и една сесия по ролеви игри. Приликите с книгите-игри наистина са много – вие контролирате героя, така че това е „игра, в която героят си ТИ!” Вземате решения, борите се да постигнете цели, имате опоненти, съюзници и придружители, дори имате книга и зарчета на масата… ако сте играли „Кървав меч”, имате много добра представа какво се случва. Всъщност, има дори ролеви игри в света на „Кървав меч”, писани от същия автор – и това не е случайно!
Основната разлика е, че ролевите игри винаги се играят с други хора. Може да сте само двама, но това е практическият минимум. Най-често групите са от около 4–5 души. Изисква се повече планиране, за да играете – но пък ако имате постоянна група, просто знаете, че в събота или неделя ще се срещнете с приятелите си! Вероятно знаете дори къде и кога.
И така, как се играе? (Тези, които са наясно, ще ме извинят за повторението).
Първо, когато се съберете да играете, си разпределяте ролите. Един от вас поема ролята на Водещ, а всички останали – ролите на различни персонажи. Вече сте прочели правилата, така че можете да започнете. В останалото е много близо до играта на „Кървав меч” отборно. Водещият ви прочита описанието на ситуацията (може да е от книгата, а може сам да го е измислил), вие казвате как реагират персонажите ви, след което „минавате на следващия епизод”. На него Водещият (като се консултира с правилата!) ви казва как се е променила ситуацията и правите нов избор. Звучи познато, смятам?
Основната разлика е, че книгата в ролевите игри не ви дава фиксирани избори! В нея има описание на правила, вероятно има примерни ситуации – но всички заедно, Водещият и останалите играчи, сте играчи и автори. Водещият управлява всички други персонажи, които срещате, природните стихии и други подобни, като ви поставя препятствията. Но автори на книгата сте всички заедно!
Авторът на книга-игра ви дава изборите, за които се е сетил той самият и е сметнал за подходящи. В ролевата игра можете да направите всичко, което решите. Няма фиксирани избори – опишете какво прави героя ви, и той поне ще опита. А ви казвам като човек с много опит в ролята на Водещ, играчите винаги се сещат за нещо нестандартно! Именно това прави забавна ролята на Водещия. Спомнете си ситуацията, с която започна статията. Какво щеше да се случи в горната ситуация, ако не заловите убиеца и не го карате да нарушава принципите си, като ви разкрие поръчителя? Ами ако му предложа да го оставя жив, в замяна на поръчка да убие този, който му е дал задачата? Ако е член на гилдия със строги правила за подобни неща, като в много фентъзи книги, може и да приеме…
А след това? Е, може да се провали, може да успее, но и в двата случая, играта току-що е станала по-забавна. Вероятно с това е станала по-забавна и за Водещия, който не е очаквал подобно развитие на нещата!
А ние преминаваме на следващия епизод, за да видим какви слухове ще се носят на другия ден. Умрял ли е някой от враговете ви? Охраната на някой от тях да е предотвратила опит за атентат?
Възможностите са безкрайни, и точно това му е хубавото!
Разбира се, когато направите нещо неочаквано, Водещият трябва да импровизира за новата ситуация. Правилата помагат, но това не е настолна игра. Важно е да му вярвате, че е безпристрастен и оценява ефекта от действията ви справедливо.
Повече информация за това хоби можете да намерите на нашия сайт. http://www.therpgsanctuary.net/ Там ще намерите и много варианти на правила, подходящи за игри в различни светове, на форума ще ви отговорим на въпросите, а защо да не намерите и нови приятели, с които да играете?
Асен Р. Георгиев