Поход за Граала /Grail Quest/, автор: Дж. Х. Бренан
8 книги: „Замъкът на мрака” (156 епизода), „Бърлогата на драконите” (173), „Двери към гибелта” (201), „Страховито плаване” (203), „Царство на ужаса” (181), „Страна на хаоса” (188), „Гробница на кошмарите” (224), „Легион на мъртвите” (237)
Поредицата предлага фентъзи приключения с главно действащо лице Читателят, изпълнител на мисии уж в света на крал Артур. Наставник му е магьосникът Мерлин. Броят на епизодите е сравнително малък, но страниците са повече от епизодите и са изпъстрени с особения хумор на автора и това, заедно с някои малки, но разведряващи новости откъм игра в различните томове, спомага за една свежа и необичайна (особено за англоезичните) книги-игри атмосфера. Литературата поне количествено е доста, епизодите са дълги и описателни, епилогът е издържан в трето лице и минало време, за разлика от самата игра. Тъкмо от тази поредица (и по-точно от „Бърлогата на драконите”**) се е вдъхновил Любомир Николов за написването на първата (по време на създаване, не на издаване) българска книга-игра „В лабиринта на времето”.
Играта, макар и все основана на Шанса, е по-разнообразна от средното. В края на всяка книга има отделен раздел за СЪНУВАНЕ (и както в „Лабиринта”, откъсите са отбелязани с числа от 2 до 12 според Шанса). Правилата са вмъкнати като реч на Мерлин, който играе ролята на разказвач, веднъж във въведението, друг път в началните епизоди. Има фатален епизод* (14, а не 13), към който се препраща героят (наречен Пип) при всяка смърт. Основният показател са точките Живот (=2 зара х 4)*. В битките се използва и минимум сбор от два зара за нанасяне на удар*. Различните оръжия дават различна добавка към нанесени Щети, а броните намаляватт понесени Щети с различен брой точки*. Сразените противници от предишни опити в същата книга си остават мъртви при нов прочит*. Всяка спечелена битка и всяка разрешена загадка носят Опитност, тя пък дава точки Живот, до десет от които могат се пренесат като добавка във всяка следваща книга. Това е в сила и за предметите. В битките могат да се използват и заклинания, които струват точки Живот. Възможно е и да подкупваш противниците си (ако ти провърви със заровете) или дори да предизвикаш дружелюбна реакция. Има и игра по карта. В последните няколко книги от поредицата е приложен Смъртомер — оценка на играта въз основа брой смърти.
(*Все неща, познати от „В лабиринта на времето”.)
(** Няма нищо общо с издадената у нас книга-игра със същото заглавие от поредицата „Избери своето приключение”)
Статията е написана от ВГ
Към Част 1; Част 2; Част 4; Част5.
Може да коментирате ТУК!
[…] Към Част 1; Част 3; […]